KültürManşetSöyleşi

“Benim ilham kaynağım Mardin”

Mardin semalarını birbirinden farklı aynı zamanda ilginç uçurtmalarla süsleyen uçurtma tasarımcısı Zahit Mungan: “Mardin’de uçurtma bir gelenektir, Mardin’e ne zaman gelirseniz gelin gökyüzünde mutlaka bir uçurtma görürsünüz, bu da benim ilham kaynağım…”

Bu hafta sizi Zahit ile tanıştırmak istiyorum. Uçurtmayla yatıp uçurtmayla kalkan birisi o. Hem birbirinden şahane uçurtmalar yapıyor hem de bu işin eğitimini veriyor. 28 yaşında ve doğup büyüdüğü şehirde yani Mardin’de yaşıyor. Aldığı eğitimlerin doğrultusunda hiçbir işle uğraşmamış bu zamana kadar. Onun için varsa yoksa uçurtma. Öyle ki “Gözümü uçurtmayla açtım, 5 yaşından bu yana uçurtma yapıyor ve uçurtmaya dair ne varsa ilgileniyorum.” diyor ve ekliyor: “Ülkemizde uçurtmanın herhangi bir eğitim kuruluşu yok maalesef, internette araştırarak birçok bilgi sahibi oldum, 2002 yılında ilk kuyruksuz dikerek delta uçurtmamı yapmıştım. Uçurtma çizimlerimi bilgisayardan yapıyorum ve dünyadaki uçurtmacı arkadaşlarımla internet üzerinden iletişim kurup birbirimize uçurtma planları ve bilgi paylaşıyoruz. Uçurtma kültürümüz olan, Mardin’de yaşayan bir uçurtma müzesi açmak istiyorum. En büyük amacımsa Uçurtmalar kaybolmasın diye çocuklara uçurtma kültürünü devam ettirebilme.”

Zahit Mungan

Uçurtmaya olan bu ilginiz nereden geliyor?
Mardin’de uçurtma bir gelenektir, Mardin’e ne zaman gelirseniz gelin gökyüzünde mutlaka bir uçurtma görürsünüz, bu da benim ilham kaynağım. Gözümü açtığım Mardin semalarında süzülmeye başladığında, okuma yazmaya henüz başlamıştım. Derken, bu tutkum benim birçok detay ve donanımla karşılaşmama, bu doğrultuda da yaptığım altıgen uçurtmaların artık yerini özgün tasarımlarla birlikte çok daha farklı ve profesyonel düzeyde uçurtmalar yapıyor olmama bırakmıştı. Uçurtma alanında dünyanın dört bir yanında düzenlenen festivallerde uçurtmalarımla ülkemi temsil etmek üzere bulunuyorum. Bu tutku ilerleyen zamanda salt uçurtma tasarlamanın ötesinde bir yerlere götürdü beni ve şu anki yakın zaman önce de bu sevdamın esin kaynağı oluşturması üzerine, Uçurtmanın Peşinde isimli bir kısa filmim çekildi ve katıldığı birçok kısa film yarışmasında birincilik elde etti. Tüm bu uğraşların neticesinde ülkemde birçok şehirde davet edildiğim söyleşilere katılıyor ve düzenlenen atölyelerde uçurtma yapımıyla ilgili okul çağı çocuklarına eğitim veriyorum.

Zahit Mungan Mardinli çocuklarla

UÇURTMAYI EN İYİ GÜNEYDEN ESEN RÜZGAR UÇURUR

Uçurtmayı bu denli hayatınızın merkezine alma fikri nasıl doğdu?
Çocukken, sanıyorum herkesin çocukluğunda böyle en az bir anısı mevcut, poşetleri uçurtma edasıyla uçururdum. Çok sürmedi ki artık altıgen uçurtmalar yapmaya başladım. O zamanlar atık malzemeleri değerlendirerek ve harçlıklarımı biriktirerek aldığım malzemelerle uçurtmalar yapardım. Ancak sonraları en büyük destekçim olan babam, o zamanlarda damlarda uçurduğum uçurtmalar yüzünden can güvenliğimden endişe ettiği için hep engel olurdu. Babam işe giderken erkenden yola koyulur, ben de kapıdan çıkma sesini ve sokağın köşesini dönüp gözden kaybolacağı zamanı kollardım. Ardından dama çıkar, o gün rüzgârın hangi yönden estiğini bir direğe bağladığım içine hava dolan poşetin sayesinde kontrol eder, ona göre evin muhtelif yerlerine sakladığım uçurtmalarımı uçururdum. Rüzgâr güneyden esiyorsa heyecandan kalp çarpıntılarım adeta kulağımı sağır ederdi. Çünkü uçurtma için en iyi rüzgâr, güneyden esen rüzgardır. Gel zaman git zaman bir gün internet aracılığıyla bir uçurtma kulübüyle tanıştım. Türkiye’de uçurtmaya profesyonel yaklaşımla da gönül vermiş insanlarla temas kurmuş olmak şüphesiz ufkumu daha da genişletecekti, nitekim öyle de oldu. Bunun yanında deneme yanılmalarla, okuyup araştırmalarımla, zihnimde sürekli dönüp duran matematikle altıgen uçurtmalarım artık yerini üç boyutlu, tasarım uçurtmalara bırakmıştı. Mardin etkisine gelecek olursam, sadece şunu söylesem sanırım birçok şey anlatmış olacağım; uçurtmalarımı dünyanın birçok yerinde gökyüzüne gönderebiliyorsam, bu gözümü göğüne ilk açtığım Mardin ilhamının sayesindedir… 

HEPSİNİ KENDİ İMKANLARIMLA YAPIYORUM

Şu an Mardin’de neler yapıyorsunuz uçurtma adına, belediye sizi destekliyor mu veya başka kurum ve kuruluşlar?
Eski Mardin’de doğup büyüdüğüm evi uçurtma atölyesi yaptım ve burada hem yetişkinlere hem çocuklara uçurtma atölye eğitimleri vermekteyim, çocuklar geldiği zaman uçurtma hikayemi dinliyor daha sonra sinema salonunda uçurtma belgeseli izletiyorum çocuklar uçurtmanın tarihini geçmişini ve uçurtma ile ilgili birçok bilgi edindikten sonra atölyelerinde uygulamalı bir şekilde uçurtmalarını yaparak, atölye terasında hep birlikte uçurtmalarımızı uçuruyoruz. Belediye ve hiçbir kurum destek vermiyor, kendi imkanlarımla yaptım.

Zahit Mungan

EŞEK, GÜVERCİN VE ŞAHMERAN ŞEKLİNDE UÇURTMALAR

Peki Mardin, atmosfer ve bir şehir olarak sizin uçurtmanızı nasıl besliyor?
Yaptığım ana çalışmalar genellikle kültürel uçurtmalar. Bunlardan sayacak olursak ilki şahmeran. Şahmeran mitolojik bir masal efsanesi, Mardin’de bakırda, cam altında ve birçok tabloyla karşılaşabilirsiniz, o sebeple yaptım. Bir diğeri ise güvercin. Mardin’de sadece uçurtmalar uçmuyor gökyüzünde. Aynı zamanda taklacı güvercinlerimiz de yaygın. Her 3 evin birinde güvercin beslenir. Bu nedenle güvercin figürü yapmayı çok seviyorum. Bir diğeri de eşek. Mardin sokakları çok dar, arabaların geçemeyeceği kadar dar. Çöplerimizi ve yükümüzü onlar taşır. O yüzden eşekler kıymetli bizim için, bu nedenle eşek şeklinde uçurtmalar da yaptım. Bütün bunlar kültürel olduğu için yabancı misafirlerin de çok ilgisini çekiyor.

İlgili enformasyon

Bir yanıt yazın

Close

Adblock Detected

Reklam engelleyici devre dışı bırak