HaberKültürManşet

Bir “İstiklal” Meselesi

Türkiye İş Bankası Müzesi,  Atatürk’ün liderliğinde milletle el ele verilen Milli Mücadele’nin 100. yılında “İstiklal” başlıklı bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Türk milletinin verdiği mücadeleyi bine yakın belge, fotoğraf, film ve objeyle anlatan İstiklal sergisi, ziyaretçilerini yüz yıllık bir tarih yolculuğuna davet ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Milli Mücadele’nin isimsiz kahramanları olan Anadolu insanını bir kez daha saygı ve minnetle anmak üzere hazırlanan sergi, “On Yıllık Savaş”, “Mütareke ve İşgal”, “Direniş ve Kuvayı Milliye”, “Düzenli Ordu ve Sathı Müdafaa”, “Hukuk ve Taarruz”, “İstiklal ve Cumhuriyet” adlı altı bölümüyle ilgili bilgi ve belgeleri ziyaretçilere görsel bir anlatımla aktarıyor. Sergi gerek içeriğiyle gerekse bu içeriği sunumuyla Milli Mücadele’ye dair en kapsamlı sergilerden biri olma özelliği taşıyor.

100 YIL ÖNCESİNE YOLCULUK

Küratörlüğünü İzzeddin Çalışlar’ın yaptığı sergiyi kendisiyle birlikte gezme fırsatı bulduk.  Sergide, savaşa dair askeri objeler, o dönem kaleme alınmış günlükler, notlar, savaş sırasında hazırlanmış ve savaşın seyrini belirleyen haritalar ile cephelerde komuta kademeleri arasındaki emirler görülebiliyor. Ayrıca sergideki projeksiyonlarda Milli Mücadele dönemine ait çok sayıda tarihi görüntü izlenebiliyor. Ziyaretçiler etkileşimli ekranlar sayesinde sergide yer alan kişi, belge ve objelere dair ayrıntılı bilgilere ulaşabiliyor. 

Bu kadar la sınırlı değil. O dönemde yayımlanmış Minber, Tasviri Efkar, Memleket, Ati, İkdam gibi gazetelere yansıyan başlıkları, muharebeler sırasında Milli Mücadele’yi anlatan propaganda afişlerini, dünya basınıyla yapılan mülakatları da sergide görmek mümkün. Bu gazeteleri gördüğünüzde o zamanın atmosferini hissetmemek mümkün değil. Birçok ulusal ve uluslararası arşiv ve koleksiyondan derlenen bine yakın belge, fotoğraf, film, harita ve objeden oluşan İstiklal sergisi, Milli Mücadele’ye dair şimdiye kadar hazırlanmış en kapsamlı sergilerden biri olma özelliği taşıyor.

Hafızalarda Milli Mücadele’ye dair önemli izler bırakacak olan sergi ziyaretçilerine kapılarını geçtiğimiz Salı günü açtı. Güzeldir ki sene sonuna kadar da ziyarete açık olacak. Eminönü’ndeki Türkiye İş Bankası Müzesi’nin giriş katında gezilebilecek olan sergiye giriş ücretsiz. Müze, Pazartesi günleri hariç, her gün 10.00 – 18.00 saatleri arası ziyarete açık bulunuyor. Milli Mücadele’nin tüm kahramanlarını idrak etmek isteyen herkes bu önemli sergiyi mutlaka görmeli.

Etiketler

İlgili enformasyon

Bir yanıt yazın

Close

Adblock Detected

Reklam engelleyici devre dışı bırak