KritikKültürManşet

İsyan kıvılcımı gören masum Türk sinemacı

7. Kayseri Film Festivali’ne isyan kıvılcımı gören masum Türk sinemacılar damgasını vurdu. Jürinin filmlerini değerlendirme şeklini kabul etmeyen yönetmenler, zaten festivale başvuru sürecinde belli olan değerlendirme şeklini; filmleri festivalde gösterildikten sonra tartışmaya açmayı tercih ettiler…

Kayseri Film Festivali bu yıl 28 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında yedinci kez gerçekleşti. Talas Belediyesi ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü destekleriyle, Anadolu Sinemacılar Derneği tarafından, Kadir Turna direktörlüğünde düzenlenen festivalde farklı biçimsel formatlar pek çok film gösterildi ve yarıştı. Ama bu süreç pek de sakin geçmedi. Aidiyet filmiyle yarışma seçkisine kalan Burak Çevik, filminin jüri tarafından sinema salonunda değil de kendisine açıklanmadığını söylediği bir ortamda ve şartlarda izleneceğini kabul etmediğinden, dolayısıyla filmi değerlendirilemediğinden festival yönetimi tarafından yarışma seçkisinden çıkarıldı. Burak Çevik de kendi perspektifinden bu süreci sosyal medya hesaplarından takipçileriyle paylaştı. Çevik bu paylaşımıyla filme gelmeyi düşünen sinemaseverlerden özür dilemeyi ihmal etmese de değerlendirme konusundaki tavrından da vazgeçmedi. Yaşanan tüm bu süreçse kamuoyunda jüriyi ve festivali yanlış bir duruma düşürdü.

AÇIK BULDUK, HÜCUM!

Burak Çevik’in bir şekilde kabul edilebilir açıklamasının ardından, Görülmüştür filminin yönetmeni ile yapımcısı da filmin online izleme linkini festival ile paylaşmamayı tercih etti ve dolayısıyla filmleri değerlendirme dışı bırakıldı. Elbet onlar da bu durumu Çevik’in hemen ardından sosyal medya hesaplarından hazırladıkları ‘şık’ bir görsel ile takipçileriyle paylaştı. Bitmedi, bu olayın akabinde Saf filmi yönetmeni ile yapımcısı da filmlerini çekmeseler bile bundan sonra Kayseri Film Festivali’nin hiçbir törenine katılmayacaklarını açıkladılar. Öyle ki ödül töreninde filme verilen iki ödülü de almak için kimse orada değildi. Saf ekibi de yine açılan yola ayak uydurdu ve sosyal medya hesaplarından bu durumdan duydukları rahatsızlığı dile getirdiler. Üstelik her iki filmin gösterimi de festival kapsamında gerçekleştirilmiş, film ekipleri de Kayseri’de ağırlanmış idi.

Buna rağmen Çevik’in açtığı yolda hücum etme yolunu seçmişlerdi. Çünkü burada bir isyan kıvılcımı parlamıştı. Ama bütün bu sürecin nasıl ilerleyeceği ve jürinin değerlendirme şeklinin nasıl olacağı zaten festival şartnamesinde açık bir şekilde yazıyordu. Görülen o ki, didik didik edilen festival yönetmeliği ve şartnamesi bu yıl Bozkır filmi nedeniyle sadece Antalya’ya özgü bir şeydi. Bütün bu süreç bir kez daha gösterdi ki sinemacılarımız iletişime ve uzlaşmaya son derece kapalı bir durumda. Hali hazırda zaten iyi nitelikte az bulunan film festivallerine sahip çıkmak veya uzlaşma yoluna gitmektense son dönemin popüler hareketi sosyal medyadan isyan paylaşımıyla sözde kamuoyu oluşturma ve beslenme kaynağı da olan film festivallerini küçük düşürme yoluna başvurdular.

HİÇBİR GRUBUN TEMSİLCİSİ DEĞİLİZ

Burçak Evren

Festivalin ödül töreninde konuşan Burçak Evren, konuşmasıyla tüm bu sürece son noktayı koydu. Kayseri Film Festivali’nin butik bir festival olduğunu dile getiren Evren, hedeflerinin büyük bir festival değil saygın bir festival olmak olduğunun altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsan festival boyunca hiç karşılaşmadığı durumlarla da karşı karşıya gelebiliyor. Bakıyorsunuz aynı yönetmenin aynı filmi yarıştığı başka festivallerde aynı koşullarda oynuyor ama Kayseri’ye gelince çeşitli isteklerde bulunuyorlar. Kusura bakmasınlar ama bu festival, hiçbir grubun temsilcisi değildir ve festivalimiz ilkelere bağlı olup bunlara göre hareket ederek herkese eşit mesafede davranır. İlkelerden ödün vermemiz kesinlikle kabul edilemez bir durumdur ve hiçbir yönetmenin isteklerini diğer yönetmenleri ezerek yapmayız. Her yönetmene her koşulda eşit olarak değer vermek zorundayız. Bu festivale katılanlar, katılmayanlar, katılıp da dönenler, övgü düzenlerin hepsi kabulümüzdür çünkü bu festival bizim festivalimiz değil, sanatçıların festivalidir.”

Etiketler

İlgili enformasyon

Bir yanıt yazın

Close

Adblock Detected

Reklam engelleyici devre dışı bırak