HaberKültürManşetSinema

Sinema endüstrisine yeni bir alan: VisionIST

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali kapsamında ilk kez organize edilen VisionIST Endüstri Günleri, sinema endüstrisi çalışanlarını bir araya getirdi. Birçok ulusal film festivalinde dahi yakalanamayan bu ortam tematik bir film festivalinde üç güne sığdırıldı…

Adaletin sadece bir suç veya ceza kavramlarından oluşmadığını, tüm toplumu ilgilendiren ve üzerinde önemle durulması gereken bir konu olduğunu gündemde tutmak, tartışmak, ülkeler arasındaki farklılıkları, sorunları gündeme getirmek ve ortak çözümler aramak üzere herkese ulaşmayı amaçlayan Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali bu yıl 9. kez sinemaseverlerle buluştu. Ulusal ve uluslararası farklı biçimsel formatlarda birçok filmin gösterildiği ve yarıştığı festival bu yıl bir yenilikle geldi. Festival, VisionIST adını verdiği endüstri günlerini düzenledi. Ülkemizden ve yurtdışından birçok sinema profesyonelinin konuşmacı olarak yer aldığı endüstri günlerinde katılımcıları ise Türk sinema sektörünün amatör veya profesyonel çalışanları oluşturdu.

SAĞLIKLI BİR SEKTÖR İLETİŞİMİ İÇİN…

VisionIST’in açılışında konuşan festival direktörü Prof. Dr. Bengi Semerci bu yenilikle ilgili şunları söyledi: “Festivalin ilk amacı adaleti gündemde tutmak ama bir diğer amacımız da hem festivalin hem de endüstrinin birbirine profesyonel zeminde faydalı olması ve desteklemesi. Bu bölümde hızla gelişen endüstride farklı kuşaklardan gelen ulusal ve uluslararası meslek profesyonellerinin birbirini tanıması, iletişimde bulunması ve bu şekilde üretimlerine yansıtacak katkıyı sağlaması hedeflendi.” VisionIST’in içerik danışmanı yapımcı Zeynep Atakan ise VisionIST’i sağlıklı bir sektör iletişiminin zemini olarak tanımladı: “Herkesi bir araya sağlıklı bir iletişim için toplamak önemli. Bilgi paylaşımı yapacağız ve yarışmadan birbirimize faydalı olacağız…”

ORTAK AMAÇ SİNEMA KONUŞMAK

Film endüstrisinin buluşmasını sağlayan VisionIST Endüstri Günleri, üç tam gün boyunca sadece akredite ettiği katılımcılarını hem kendi aralarında hem de yerli ve yabancı sinema profesyonelleriyle bir araya getirdi. Ulusal ve uluslararası birçok yapımcı, oyuncu, yönetmen ve senaristin, katılımcılarla bir araya geldiği endüstri günlerinde hem Türk sineması hem de uluslarası sinema sektörü konuşuldu. Bir kürsü veya amfi ortamından ve bu ortamın getirdiği hiyerarşi düzeninden uzak, katılımcı ile konuşmacıların interaktif bir şekilde etkileşimde bulunduğu ortamda potansiyel işbirlikleri de doğdu.Yapımcı Zeynep Atakan’ın içerik danışmanı olduğu VisionIST’te ortak amaç sinema konuşmak ve üzerine düşünmek oldu. Birçok ulusal film festivalinde dahi yakalanamayan bu ortam, film festivallerinin düzenlediği etkinlikleri düşündürdü. Her yıl ezberlenmiş davetli listelerinin yer aldığı film festivallerinde sinema bahane onun dışındaki birçok konu şahane olur idi. Üstelik tematik ya da butik olarak adlandıracağımız bir film festivalinin bu ortamı oluşturması da yine bu işin bütçeyle veya popülerlikle alakası olmadığını kanıtlar nitelikteydi.

Etiketler

İlgili enformasyon

Bir yanıt yazın

Close

Adblock Detected

Reklam engelleyici devre dışı bırak