DenemeEditördenManşet

150 yaşındaki Bostonlu: The Boston Globe

The Boston Globe’u belki de en çok Oscar ödüllü Spotlight filminden biliyoruz. Oysa Globe, bunun da ötesinde ABD’nin etkin bölgesel gazetelerinden biri ve görevini yaklaşık 150 yıldır kesintisiz sürdürüyor. Patronları değişse de okurlarına sadece yayın yaptığı kenti değil, tüm dünyayı anlatan bir yayın organı olma özelliğini halen koruyor.

The Boston Globe, ABD Massachusetts’te, Boston’da çıkarılan günlük ve bölgesel bir gazete. Neredeyse 150 yıllık bir çınar. 1872 yılında Charles H. Taylor ve Eben Jordan’ın ortaklığında 50 bin dolarlık bir yatırımla kuruldu. İlk sayısı 4 Mart 1872’de yayınlandı ve satış fiyatı dört sentti. 1892’de pazar baskısına başladı. 1878’de Boston Globe, Boston Evening Globe adlı öğleden sonra baskısını 1979’da yayınlamayı bıraktı. 1890’larda Boston Globe, İrlandalı Katoliklerce yönetilen bir editörle daha güçlü bir kaleye dönüştü. Şirket, 1993’te The New York Times Company tarafından satın alındı. İki yıl sonra internet dalgasını yakalayan gazete boston.com adlı sitesini kurdu. Ardından 2011’de bostonglobe.com abonelik sitesi başlatıldı, daha sonra John W. Henry, 2013’te gazete ve web siteleri satın aldı. The Boston Globe’un ilk günden itibaren ticari anlamda sağlam yol aldığı kesin zira şirketin bugünkü değeri 2.998.750 dolar. Ama basın dünyasında her şey para demek değil; Amerikan haber yayıncılığının prestijli ödülü Pulitzer de önemlidir. Bu konuda gazete 1966’dan beri aldığı tam 26 Pulitzer Ödülü’yle de kendini kanıtlamış sayılabilir.

Bölgesel bir gazetenin bunca başarıya imza atmasının altında birkaç sır var. Bu sırlar çoğunlukla editördedir. “Her başarılı gazetenin başında iyi bir editör vardır” sözü basın camiasının ücra bir köşesinde söylenmiştir ve The Boston Globe vakasını tam olarak anlatır.

1964 yılında Tom Winship, gazetenin uzun yıllar editörlüğünü yapan babası Larry Winship’ten görevi devraldı. Genç Winship The Globe’u vasat bir yerel gazeteden ABD çapında ilgiyle takip edilen, bölgenin önemli bir yayın organına; bir çıkışla bölgesel bir gazeteye dönüştürdü. Tom Winship 1984’te görevinden ayrıldığında gazeteye de ilk Pulitzer’ini kazandırmıştı.

Yeni patronla yola devam  

The Boston Globe Affiliated Publications (Bağlı Yayınlar) adı altında halka açıldığı 1973 yılına kadar özel bir şirketti. Gazete, Charles H. Taylor’ın torunları tarafından yönetiliyordu. Ta ki The New York Times, şirketi 1993’te 1,1 milyar dolara satın alıp yan kuruluşu haline getirene kadar. Bu olaydan sonra Taylor ailesi yönetimden ayrıldı.

The Boston Globe’un çevrimiçi (dijital) baskısı olan boston.com, 1995’te hayata geçti. ABD’deki ilk on web gazete sitesi arasında yer alan boston.com, çok sayıda ulusal ödül kazandı. Ayrıca sitede yayınlanan bir video çalışması 2009’da iki bölgesel Emmy Ödülü kazandı.

2000’lerde Editör Martin Baron ve Brian McGrory’nin yönetimindeki The Boston Globe gözünü yerel ama uluslararası ses getirecek haberlere çevirdi. Globe gazetecileri Michael Rezendes, Matt Carroll, Sacha Pfeiffer, Walter Robinson ve Editör Ben Bradlee Jr, 2001-2003 yıllarında özellikle Massachusetts’teki Roma Katolik Kilisesi’nde yaşanan cinsel istismar skandalının ortaya çıkarılmasını sağladılar. Bu gazeteciler çalışmalarından dolayı Pulitzer Ödülü alırken, bütün bu süreç 2015 Akademi Ödülleri’nde En İyi film Oscar’ını kazandıran Spotlight filmine de ilham vermişti.

Aynı yıllarda The Boston Globe, Peter Gammons’ın “Beyzbol Notları” bölümünü başlatmasına izin verdi ve bu bölüm ABD çapında bütün büyük gazeteler için temel dayanak haline geldi. 2004’te Gammon, BBWAA tarafından verilen “Seçkin Beyzbol Sesi” Taylor Spink Ödülü’nün 56’ncısını aldı ve ertesi yıl Beyzbol Şöhretler Festivali’nde onurlandırıldı. 2007’deyse Başkan Bush’un beyanname imzalama raporları üzerine ulusal haberler yapan Charlie Savage, Pulitzer Ulusal Raporlama Ödülü’nü kazandı.

Geleceği yakalama konusunda ABD gazetelerinin ön saflarında yer alan The Boston Globe, Boston şehrinin spor, yerel siyaset ve gazetenin yazarlarının yazılarından oluşan bir blog da dahil olmak üzere çeşitli konuları kapsayan 28 bloga ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, Eylül 2011’de bostonglobe.com adında özel abonelik isteyen bir web sitesi başlattı.

Gazete taşınıyor

Şubat 2013’te The New York Times Şirketi, içinde Globe’un da bulunduğu New England Medya Grubu’nu satacağını açıkladı. Sonucunda televizyon patronu John Gormally, altı Globe yayıncısı, Taylor Ailesi üyeleri ve Boston Red Sox müdürü John W. Henry’nin de aralarında bulunduğu bir grup tarafından satın alındı. Hemen ardından John W. Henry, Temmuz 2013’te The Globe’u tamamen satın almak için teklif verdi ve 24 Ekim 2013’te gazeteyi 70 milyon dolara satın aldı. Yeni patron Henry, ivedilikle kendi yayıncılık yönetimini oluşturdu ve gazetenin reklam yönetmeni Mike Sheehan’ı CEO olarak seçti.

Temmuz 2016 tarihinde Dorchester’da bulunan 815 bin metrekarelik karargâh, bilinmeyen bir alıcıya, açıklanmayan bir fiyatla satıldı. Globe, baskı faaliyetlerini 2017 yılının başında Taunton, Massachusetts’teki Myles Standish Industrial Park’a, merkeziniyse bu yıl Boston’un finans merkezi Exchange Place’e taşıyacak.

Plutzer Ödülleri

1966: Francis X Morrissey’in Federal Bölge Yargıcı olarak onaylanmasını önleme kampanyası nedeniyle Adalet Kamu Hizmeti
1972: Yerel Raporlama, Boston Globe Spotlight Ekibi, “Somewerville, Massachusetts’deki büro sakinleri tarafından siyasi tercih ve çıkar çatışmalarına maruz kalmaları”
1974: Karikatürler, Paul Szep
1975: Saygıdeğer Kamu Hizmeti, The Boston Globe, “Boston Okulu’ndan ayrılma krizinin kapsamlı ve dengeli bir şekilde haberleştirilmesi”
1977: Karikatür Yayıncılık, Paul Szep
1980: Değerli Yorum, Ellen Goodman
1980: Seçkin Eleştiri, William Henry III, televizyon eleştirisi
1980: Özel Yerel Raporlama, Boston Globe Spotlight Takımı, “Hatalı toplu taşım yönetimi” haberi
1983: Ulusal Raporlama, The Boston Globe Dergisi “Savaş ve Nükleer Çağdaki Barış” başlıklı makalesi
1984: Spot News Photography, Stan Grossfeld, Lübnan İç Savaşı fotoğrafları
1984: Local Reporting, The Boston Globe, ırkçılık üzerine kendi eleştirilerini içeren bir dizi
1985: Feature Photography, Stan Grossfeld, “Etiyopya’daki 1983-85 kıtlığının fotoğrafları ve Meksika sınırındaki yasadışı yabancılar fotoğrafları”.
1995: Seçkin Davranış Raporlaması, David M Shribman “Washington’daki gelişmeler ve ulusal sahneye ilişkin analitik raporlar”
1996: Değerli Eleştiri, Robert Campbell
1997: Seçkin Yorum, Eileen McNamara
2001: Seçkin Eleştiri, Gail Caldwell
2003: Kamu Hizmeti, Boston Globe Spotlight Ekibi “Roman Katolik Kilisesi’nde papazların cinsel istismarına ilişkin açıklamaları konusunda cesur, kapsamlı bir bilgi”
2005: Açıklayıcı Raporlama, Gareth Cook “açıklık ve insanlık ile kök hücre araştırmasının karmaşık bilimsel ve etik boyutlarını açıklıyor”
2007: Ulusal Raporlama, Charlie Savage
2008: Seçkin Eleştiri, Mark Feeney
2011: Seçkin Eleştiri, Sebastian Smee
2012: Seçkin Eleştiri, Wesley Morris
2014: Son Dakika Haberi, Boston Maratonu bombalamaları
2015: Yazı Yazarlığı, Kathleen Kingsbury
2016: Değerli Yorum, Farah Stockman
2016: Nitelikli Fotoğraf, Jessica Rinaldi

The Boston Globe editörlüğü

The Boston Globe Gazetesi’nde haber endüstrisinde alışıldığı üzere, editoryal sayfalar haber işleminden ayrı tutuluyor. Editörler, The Boston Globe’un toplumsal sorumluluk kurumu olarak resmi görüşünü temsil ediyor. Ayrıca yayıncı, editör yazı veya haberlerini veto etme hakkını saklı tutuyor ve genellikle yüksek makamlar için politik onaylar alınıyor.

Globe’un dergileri

Gazete’nin Pazar ekinde The Bloston Globe Dergisi veriliyor. Bu derginin editörlüğünü ise 2013 yılından beri Susanne Althoff yapıyor. The Boston Globe aynı zamanda 23 Ekim 2016 tarihinde Design New England: Splendid Homes and Gardens Dergisi’ni çıkarmaya başladı. Söz konusu dergi parlak ve büyük bir biçimde yılda 6 kez yayınlanıyor.

The Boston Globe uzun yıllar daha başta Boston olmak üzere ABD halkına küresel enformasyonlar sağlayarak okur karşısına çıkmaya devam edecek gibi duruyor. Misyon edindiği habercilik anlayışı ve bu haberleri iletme konusunda tercih ettiği farklı biçimlerdeki dijital ve baskı formatlarıyla da gerek geleneksel gerekse sosyal medyada dünya basını içindeki yerini koruyarak yoluna devam ediyor.

Etiketler

İlgili enformasyon

Bir yanıt yazın

Close

Adblock Detected

Reklam engelleyici devre dışı bırak