HaberManşetMedya

Dijital çocuklar fakat teknoloji göçmeni ebeveynler

7. TRT Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı “Çocuk Medyasında İçerik Seçimi ve Ekran Süresi Yönetimi” temasıyla gerçekleşti. Oturum başlıklarından biri olan “Dijital Yerli Çocuklara Dijital Ebeveynlik” konusunda konuşmacılar dijital çocuklarla sağlıklı bir iletişim kurmanın hangi yollarla gerçekleşeceğine ışık tuttular.

TRT kurumu tarafından düzenlenen TRT Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı İstanbul’da 28 ve 29 Kasım tarihlerinde “Çocuk Medyasında İçerik Seçimi ve Ekran Süresi Yönetimi” temasında gerçekleşti. Çocuk medya kuruluşları, yayın birlikleri, üniversiteler ve STK’lardan profesyonellerin konuşmacı olarak yer aldığı de konferansın açılış konuşmasını TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren yaptı. TRT Genel Müdürü Eren, çocukların geleceğe sağlıklı bir şekilde hazırlanması konusunda medya profesyonellerinin de sorumluluğuna dikkat çekerken “TRT Çocuk kanalı, diğer kanallarımız arasında bizlerin çok önemsediği ve çocuk yayıncılığında artık vazgeçilmez bir marka” şeklinde konuştu.

EVDEKİ RADYODAN İNTERNETE GÖÇMEK

Konferans Logosu

Bu yıl yedincisi düzenlenen TRT Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı’nda çocuk ve medyaya dair birçok önemli konu detaylı bir şekilde oturumlar aracılığıyla ele alındı. Bu oturumlardan biri de “Dijital Yerli Çocuklara Dijital Ebeveynlik” idi. Oturumda “Dijital Çağda İyi Ebeveyn Olmak” konusuyla Parent Coach International Ortadoğu Temsilcisi Muna Awad, “Dijital Çağ Ebeveynliği, Can Sıkıntısı ve Kimlik Kavramı” konusuyla Adnan Menderes Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Şakiroğlu, “Dijital Oyunlar ve Teknolojik Oyuncaklar Çocuk Gelişimini Nasıl Etkiler?” konusuyla Gedik Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi H. Billur Çakırer ve “TRT Çocuk Ebeveyn Akademisi’ne Bir Bakış” konusuyla TRT Çocuk kanalından Kübra Taşkıran konuşmacı olarak yer aldı. Oturumun moderatörlüğünü ise Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Ayşen Gürcan yaptı. Prof. Dr. Gürcan oturumun açılışını şu sözlerle gerçekleştirdi: “Kitle iletişim, aile ve ailenin varlığını sağlayan çocukla kurulan ilişkide yeni bir ebeveyn tarzıdır. Bu konuda çalışma başlattıkları için TRT’ye çok teşekkür ederim. 94-95 ve 96 doğumlu üç çocuk annesiyim. Benim büyüdüğüm evde sadece radyo vardı. Ve o dönemler Türkiye’de çocuk medyası konusundaki araştırmalar başlamıştı. Şimdi buradaki konuşmaları dinledim ve o dönemleri hatırladım. Hakikaten bir değişim ve bilinçlenmeye doğru gittiğimiz aşikâr. Bugün de dijital çocuklar fakat teknoloji göçmeni ebeveynler söz konusu. Ben göçmenim. Çünkü evdeki radyodan, telefona, televizyona, internete, bilgisayara ve mobil teknolojilere kadar birçok beceri kazanmak zorunda kaldım. Ama bu becerilerle doğmuş çocuklarla ebeveynlik ilişkisi nasıl olmalı? Bugün bunu konuşacağız.”

BAZI GENÇLER 24 SAAT ÇEVRİMİÇİ

Oturumdan bir görüntü

Oturumun açılış konuşmasının ardından Parent Coach International Ortadoğu Temsilcisi Muna Awad konuşmasına başladı. Awad, çocukların tutkala yapışmış gibi TV seyrettiğini ve yeni teknolojiler sayesinde sosyal medyadan da geri kalmadıklarına dikkat çekti. Çocukların yüzyüze iletişimi önemsemediklerini video chat veya mesaj göndermenin onlara daha avantajlı geldiğini belirtti. Bütün bunlarla beraber ebeveynliğin sadece eğitim vermek, çocuğu beslemek ya da tüm ihtiyaçlarını karşılamak değil aynı zamanda onunla iyi vakit geçirmek oyun oynamanın da ebeveynliğin önemli bir süreci olduğunun altını çizdi. Çocukları düşünce süreçlerine itmenin, onların özgünlüğünü, göreve katılımcılığını teşvik etmenin, hayal gücüne olanak sağlamanın da sağlıklı bir iletişim kurabilmek adına çok önemli olduğuna değindi. Çocukların kreatif düşünceli ve kendi ortamlarına katkı sağlayan bireyler olmalarını gerektiğini belirten Awad, çocukların hayatını hem dengelemenin hem de yönetmenin çok önemli olduğunu belirterek konuşmasını tamamladı. Awad’ın ardından sözü alan Adnan Menderes Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Şakiroğlu ise Türkiye’deki hanelerin yüzde 96,8’inde cep telefonu veya akıllı telefon bulunduğunu, yüzde 80.7’sinde ise internet erişimi olduğuna dikkat çekti. Öte yandan 13 ve 19 yaş arası gençlerin yüzde 24’ünün neredeyse 24 saat çevrimiçi olduğunu da söyleyerek korkutucu bir istatistiği ortaya koydu. Gedik Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi H. Billur Çakırer ise konuşmasında çocukların gelişimsel ihtiyaçlarının neler olduğuna dikkat çekti. Bu gelişimsel ihtiyaçların 3 ile 18 yaş arasında nasıl değişiklikler gösterdiğini katılımcılara aktaran Çakırer, çeşitli önerilerde bulundu. Bu önerilerin arasında 3 yaşından önce çocuğun ekrandan uzak tutulması, 3 yaşından sonra ise ekran süresinin 2 saatten fazla olmaması yer aldı. Bütün bunların ardından TRT Çocuk kanalından Kübra Taşkıran, TRT Çocuk Ebeveyn Akademisi’nin kurulma sürecini ve neler yaptığını katılımcılarla paylaştı. Örneklendirmelerle Akademi’nin yakaladığı başarıyı gözler önüne seren Taşkıran’ın konuşmasının ardından oturum sona erdi.

İlgili enformasyon

Bir yanıt yazın

Close

Adblock Detected

Reklam engelleyici devre dışı bırak