EditördenKritikKritikManşetMedya

YouTuber’ların ‘sinemacılık’ hevesi

Son bir kaç yıldır sinemalarda sosyal medya hesaplarında geniş kitleleri bulunan YouTuberlar’ın filmleriyle karşılaşmaya başladık. Bir heves olarak da adlandırabileceğimiz bu durum sinemada kalite tartışmalarını da beraberinde getirdi. Biz de bugüne denk yapılan YouTuber filmlerini derledik, ne anlatıyorlardı, kaç kişi izledi, ne kadar hasılat elde ettiler?…

Bir sosyal ağ olmanın yanı sıra ciddi anlamda ticari döngüsünün bulunması Youtube’u 7’den 77’ye herkes için yeni bir iş sahasına dönüştürdü. İnsanlar çektikleri videolar ile hatırı sayılır kazançlar elde etmeye başladı. Doğru hedef kitleye içerik üreten özellikle genç jenerasyondan kanal sahiplerinin abone sayıları zamanla milyonları aştı. Bu durum dışardan o kadar cazip göründü ki, televizyondan takip ettiğimiz ünlüler bile bir süre sonra kendilerine YouTube kanalı açtı. Sonuç olarak kimi makyaj teknikleri öğreterek kimi de oynadığı oyunlarla ilgili tiyolar üzerinden milyonlarca takipçi edindi. Videolarına aldıkları reklamlarla kazançlarını ve kitlelerini katlayan bazı YouTuber’lar, “Hazır bu kadar kitlem varken neden YouTube ile sınırlı kalayım!” dedi ve sinemaya da adım attı. Sonra arkası kesilmeyen o dönem başladı; YouTuber filmleri… 

SİNEMA BU MU?

Bu filmlerden bazıları milyonlar kazanırken bazıları da hüsrana uğradı. Peki, ister az ister çok izlensin bu filmler ne kadar kaliteli? Bu yapılan gerçekten sinema mı? Sinema bu ise diğerleri ne? Bütün yaşanan bu süreç bu ve benzeri soruları sordurdu herkese. Bu filmlere YouTuberlar’ın hali hazırda bulunan milyonluk kitleleri akın ederken, kalite kimin umurundaydı? Şartlanmış bir tutumdu onlarınki, videolarını kaçırmadığı kişinin pek tabii sinema filmine de gidecekti. Sinema neydi, YouTuberlar bunu düşünmüşler miydi? Yoksa onlar için videolarının bir uzun versiyonu olan, daha çok para kazanacakları bir mecra mıydı? Biz bu soruları sorarken bazı YouTuberlar filmlerine ünlü oyuncu ve sinemacıları da dâhil etti. Afişlerde kaç yıllık Yeşilçam oyuncularını ve yılların aktör ile aktrislerini malum YouTuber’ların arkalarında gördük… Onlar için olması gereken buydu. Çünkü seyirci onlar için filme gidiyordu. Kimin umurundaydı ki saygı, minnet, emek?

ENES BATUR MEŞALEYİ YAKTI

YouTube kitlesinin gücünü arkasına alarak ilk filmini çeken Enes Batur, Enes Batur Hayal mi Gerçek mi? adını verdiği filmiyle YouTuber filmlerinin meşalesini yakmış oldu bir anlamda. Daha önce de birkaç sosyal medya fenomeni de film çekmişti ama hiçbiri ne onun gibi 17 milyonluk hasılat elde etti ne de YouTuber filmleri farkındalığı yaratmıştı. Film ilk üç günde yaptığı gişe hasılatı ve ulaştığı 454.373 seyirciyle hem film çeken diğer YouTuber’ları hem de aynı dönem çıkan diğer bütün filmleri sollamıştı. Sonra durumlar değişse bile ilk üç günleri kıyaslandığında film, son dönemin öne çıkan filmleri olan Cem Yılmaz’ın Arif v 216, Şahan Gökbahar’ın Recep İvedik 5, Gülse Birsel’in Aile Arasında ve Murat Cemcir ile Ahmet Kural’ın Çalgı Çengi İkimiz filmlerini de geride bırakmıştı. Öyle ki Enes Batur 31 Mayıs tarihinde vizyona soktuğu yeni filmi Enes Batur Gerçek Kahraman ile aynı başarıyı gösteremedi ve adeta hezimete uğradı. Film ilk iki haftasında sadece 268 bin 622 kişi tarafından izlendi. Belki de izleyici YouTuber filmleri refleksini üzerinden attıktan sonra kalite farkına vardı, kim bilir…

Enes Batur Hayal mi Gerçek mi?

Seyirci: 1.483.848
Hasılat: 17 Milyon 463 Bin TL

19 Ocak 2018 tarihinde vizyona giren, Kamil Çetin’in yönettiği Enes Batur Hayal mi Gerçek mi? adlı film 10 milyonu aşkın takipçisi olan YouTuber Enes Batur’un hikâyesini anlatıyor. Film sıradan bir çocuğun kendini geliştirerek dünya yıldızı olmasını konu alıyor. Saf iyi aile çocuğu olarak tanımlanan ana karakter zamanla bir dünya starı olurken söz konusu iyi özelliklerini kaybediyor. Vizyonda toplamda 12 hafta kalan filmin elde ettiği seyirci kitlesi ve hasılatı gösteriyor ki Enes Batur sosyal medyadaki toplam kitlesini iyi değerlendirdi. Bu izlenme ve hasılat pek tabii filmin niteliğinin iyi olduğu anlamına gelmiyor. Birçok sosyal medya fenomeninin de yer aldığı filmde Bekir Aksoy ve Ceyda Düvenci gibi profesyonel oyuncular da bulunuyor.

Cumali Ceber: Allah Seni Alsın

Seyirci: 461.349
Hasılat: 5 Milyon 044 Bin TL

Cumali Ceber, bir başka YouTuber Halil Söyletmez’in sosyal medyada ürettiği bir karakter. Film, emekliliğine bir gün kala işinden olan Cumali’nin hikâyesini anlatıyor. 4 Ağustos 2017 tarihinde vizyona giren ve toplamda 9 hafta vizyonda kalan filmin konusu şöyle: Emekliliğine bir gün kala patronunu döverek işten atılan Cumali, çocuklarının da kumar borcu olduğunu öğrenince iyice kendini kaybeder. Çocuklara kızıp eğitim hayatlarına son vermeyi düşünürken talih yüzüne güler ve kendini çocuklarıyla birlikte güzel bir otelde tatil yaparken bulur. O sırada otel ciddi bir denetimden geçmektedir ve Cumali’nin otel müşterilerinden birine âşık olması cümbüşü iyice artırır. Halil Söyletmez’in oluşturduğu bu karakter, vizyon zamanında Ekşi Sözlük gibi platformlarda protesto edilmiş; “Cumali Ceber’e IMDB’de 1 puan veriyoruz.” kampanyası düzenlenmişti.

Oha Diyorum!

Seyirci: 230.618
Hasılat: 2 Milyon 957 Bin TL

3 Kasım 2017’de vizyona giren ve 8 hafta boyunca vizyonda kalan Oha Diyorum YouTube kanalının filmi, türlü maceralara atılan ekibin hikâyesini anlatıyor. Kahramanlar, Fırat’ın arabasını çalan hırsızların peşine düşüyor. Çalınan arabada Fırat’ın kızının doğduğundan bu yana çekilmiş tüm fotoğraflarının ve videolarının olduğu ve başka da kopyası olmayan bir hard disk vardır. Melih, Fırat ve Alper, hard diski alabilmek için yola düşünce kendilerini aksiyon dolu bir maceranın içinde bulurlar.

Nasıl Yani

Seyirci: 6.232
Hasılat: 64 Bin TL

30 Aralık 2016 tarihinde vizyona giren ve 6 hafta boyunca vizyonda kalan film, sosyal medya fenomenleri Aykut Elmas, Halil İbrahim Göker ve Uğur Can Akgül’ün bir projesi. Burak Kut’un da oyuncu olarak yer aldığı film, dedelerine Da Vinci’den miras kalan Mona Lisa tablosunu satıp, zengin olma hayalleri kuran üç kardeşin hikâyesini anlatıyor. Samsun’da yaşayan üç kardeş Tahir, Osman ve Taci bir sabah Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gelen haberle Da Vinci’nin 6. nesilden akrabaları olduğunu öğrenirler. Da Vinci’nin Mona Lisa adlı tablosu onlara, daha doğrusu Çarşamba’da uzun süredir görüşmedikleri dedelerine kalmıştır.

Sihirbazlık Okulunda Bir Türk

Seyirci: 181.279
Hasılat: 1 Milyon 942 Bin TL

Erdi Dikmen’in yazıp yönettiği filmin başrolünde sosyal medya fenomeni Barbaros Dikmen’i izliyoruz. Barbaros Dikmen’in sosyal medya platformlarında ün kazanarak, edindiği kitleyi sinema filminde seyirci olarak değerlendiren ilk sosyal medya fenomeni olarak değerlendirebiliriz. 22 Mayıs 2015 tarihinde vizyona giren ve 10 hafta boyunca vizyonda kalan film konusu şöyle: Okul hayatında pek de başarılı olamayan Mehmet, bir sihirbazlık okuluna kabul edildiğini duyunca fırsatı kaçırmaz ve okula başlar. İstanbul’un orta halli semtlerinden birinde yaşayan, lise öğrenimini zorlukla tamamlamış, ailenin tek çocuğu olan Mehmet zeki olmasına rağmen haylazlığı yüzünden hayatı boyunca başarılı olamamış bir gençtir. Üniversite sınavında da başarı sağlayamayacağını anlayınca ailesinin tepkisinden çekindiği için şimdiden uyduracağı yalanları düşünmeye başlar. Sınav sonuçlarının açıklanmasına kısa bir süre kala bir gece Spellcraft Sihirbazlık ve Büyücülük Okulu’ndan gelen mektupla hayatı değişir. Anne ve babasının büyücülük okuluna göstereceği tepkiden çekindiği için onlara yurt dışında okul kazandığına dair yalan söyler ve büyülü bir maceraya atılır.

Kafalar Karışık

Seyirci: 864.706
Hasılat: 10 Milyon 453 Bin TL

YouTube’da 4,5 milyonun üzerinde takipçisi bulunan Kafalar ekibinin başrolünde olduğu ‘Kafalar Karışık’ filminin yönetmen koltuğunda Yücel Yolcu oturuyor. Senaryo ise Enver Sülük ve Büşra Karahan’a ait. 7 Aralık 2018 tarihinde vizyona giren ve toplam 8 hafta boyunca vizyonda kalan filmin konusu ise şöyle: Atakan, zengin sevgilisi Buse’ye âşıktır. Evlenmelerinde tek engel ise Buse’nin dedesidir. Atakan da Buse ile evlenmek için tek çare olarak Buse’nin yıllardır kayıp olan öz babasını bulmaya karar verir. Kadim dostları Fatih ve Bilal de bu serüvende ona eşlik eder. Kafalar, arayışları sonunda kendilerini bir anda Antalya’da bulacak ve işler iyiden iyiye karışmasıyla aksiyon ve komedi dolu bir macera başlar.

Aslı Gibidir

Seyirci: 102.517
Hasılat: 1 Milyon 360 Bin TL

YouTuber Aslı inandık’ın başrolünde olduğu Aslı Gibidir filminin yönetmenliğini ali Yorgancıoğlu yapıyor. Aslı İnandık’ın diğer film çeken Youtuber’lar içinde farklı bir yerde durduğunu belirtmek lazım. Zira İnandık lise ve üniversitede müzik eğitimi aldı bu eğitimin üstüne tiyatro eğitimini de tamamladı. Bunun ardından çeşitli TV ve sinema projelerinde görev aldıktan sonra 2013 yılından itibaren YouTube için videolar çekmeye başladı. 25 Ocak 2019 tarihinde vizyona giren ve 4 hafta boyunca vizyonda kalan film çocukluğundan beri oyuncu olmak isteyen Aslı’nın hayallerine ulaşmak için atıldığı macerayı konu ediniyor. Aslı çocukluğundan beri oyuncu olmak isteyen iyi niyetli, saf ve hayalperest bir kızdır. Hayallerinin peşinden gider ve özel bir konservatuarın oyunculuk bölümünü kazanır. Ailesi bu duruma karşı çıkar ve beklediği desteği göremez. Çaresizce para kazanmak için ne yapacağını düşünürken ‘gerçek hayatta sipariş üstüne oyunculuk’ yapan dublörler kulübüyle tanışır ve orada çalışmaya başlar. Burası hem Aslı’nın okul parasını kazanabileceği hem de kılıktan kılığa girerek oyunculuk yeteneklerini sergileyebileceği bir yerdir. Her şey yolunda giderken, iş için gönderildiği eğlenceli görevlerden birinde hesapta olmayan bir aşk kapısını çalar.

Etiketler

İlgili enformasyon

Bir yanıt yazın

Close

Adblock Detected

Reklam engelleyici devre dışı bırak