KritikManşetSöyleşiToplum

Yeniden işe dönerken güvende miyiz?

Kovid-19 salgınının ülkemizde kontrol altına alınmasının ardından normalleşme kapsamında çalışanlar yeniden iş yerlerine dönüyor. Peki bu dönüşün bir hüsrana yol açmaması için iş yerlerinde nasıl önlemler alınmalı? İş Kazaları Bilirkişisi Nurbanu Yılmaz ile konuştuk.

Kovid-19 salgını nedeniyle farklı ölçeklerdeki birçok kurum ve kuruluş evden çalışma sistemine geçmişti. Şimdi ise salgının kontrol altına alınmasıyla çalışanlar yavaş yavaş iş yerlerine dönüyor. Ancak bu durum tedbirlerin gevşeyeceği anlamına gelmiyor. Kurum ve kuruluşlar çalışanlarının sağlığı için iş ortamında birçok tedbir almak zorunda. Peki bu tedbirler neler olmalı? Tedbir almayan iş veren karşısında çalışanın hakları neler? Tüm bunları Premium OSGB Firma Sahibi & İş Kazaları Bilirkişisi Nurbanu Yılmaz ile konuştuk. Yılmaz, “Bu süreçte ‘Sağlık Güvenliği’ ön planda tutulmalıdır. Birçok sektörde gerileme ve iş programında aksama durumu oluşması sebebiyle çalışan sayılarında mevcut çalışanların yanında hızlı bir artış riskine dikkat edilmelidir. Bu da beraberinde iki katı önlem tedbir alınmasını ve süreçlerin çok iyi yönetilmesini gerektirmektedir.” diyor. Yılmaz, hiçbir tedbir almayan iş veren karşısında ise çalışanın iş kanununa göre “Zorlayıcı Sebepler” Nedeniyle Fesih Hakkı ile “Sağlık Sebepleri” Nedeniyle Fesih Hakkı gibi haklara sahip olduğunu söylüyor. Bununla birlikte Bakanlığın uyarılarına uymayan kurumlar ise çeşitli yaptırımlar uygulanacak. İlgili kurum ve kuruluşların 6331 sayılı kanun ve Umumi Hıfzıhhıssa Kanunu maddeleri ile yaptırımlara maruz kalmaları bekleniyor. Ancak Nurbanu Yılmaz bu konu da işletmelerin oldukça duyarlı olduğuna dolayısıyla valilik ve bakanlık denetimleri konusunda olumsuz bir durum ile karşılaşmadıklarına dikkat çekiyor.

NORMALLEŞME İYİ YÖNETİLMELİ

Nurbanu Yılmaz

Nurbanu Yılmaz, kontrollü bir süreç başlangıcı yapılması gerektiğini ve mevcut önlemlerin ise artırılarak devam etmesini tavsiye ettiğini belirtiyor: “Normalleşme süreci çok iyi yönetilmesi gereken bir süreçtir, aksi halde COVİD-19 vakalarının artması, vefat eden kişi sayısının artması ve çalışma hayatı buna bağlı olarak ekonominin de gerileme sürecinin yaşanması söz konusu. Burada toplum sağlığımız için, bilinçli hareket edilmeli, kurum ve kuruluşlar üstlerine düşen maddi-manevi önlem / tedbirlerini devam ettirmeli ve çalışanlar da bu önlem tedbirlere uymalıdır.”

İşyerlerinde nasıl somut tedbirler alınmalı?
Dönüşümlü çalışma düzeninin, risk altında ki grupta yer alan çalışanların evden çalışmaya devam etmesi, kişilerin sosyal mesafe kuralına uyması, ortak kullanım da olan sık temas edilen yüzeylere temas dan kaçınılması büyük önem arz ediyor. Parmak okutma sistemlerinin yerine temassız işlemler organize edilmeli, merdiven tırabzanlarının, asansör düğmelerinin ve kapı kollarının sürekli temizlenmesi, alkol bazlı antiseptiklerin belirli alanlarda bulunması, çalışma alanında kullanılan dışarıdan tedarik edilen malzemenin temasında önlemlere uyulması, tedarikçilere kuralların iletilmesi, işletme ve maske atıklarının ise izole halde işletmeden uzaklaştırılması önemlidir.

DOĞAL HAVA SİRKÜLASYONU SAĞLANMALI

Öksürme, hapşırma gibi durumlarda yaşanacak solunum sistemi risklerinde tüm önlemlere uygun hareket edilmeli, maske kullanımı konusunda işletme içinde sürekli denetim yapılmalıdır. Toplu kullanım alanları, planlaması yapılmalı, toplu eğitim ve toplantılardan uzak durulmalı sayıya göre farklı programlar uygulanabilir. Online eğitim ve toplantılar devam ettirilebilir. Yemekhane ve servis alanlarında sayıların yarıya düşürülmesi önemli bir faktördür, saatlerde değişiklik yapılması planlanabilir. Havalandırma yapılması önemlidir, doğal hava sirkülasyonu sağlanmalıdır. Havalandırma sistemi filtrelerinin durumu periyodik olarak izlenmeli ve uygun hava kalitesi sağlanmalıdır. Filtreler düzenli olarak değiştirilmelidir. Filtrelerin değiştirilmesi esnasında KKD (eldiven, FFP2/FFP3 TS EN 149 maske, tek kullanımlık önlük veya tulum) giyilmelidir. Değişimi gerçekleştirilen filtreler çift plastik poşet ile evsel atık olarak imha edilmelidir konularını uygulatmaktayız. İşletmeler COVİD-19 eğitimlerini artırmalı, kuralları çalışanlar ile paylaşmalı. Semptomların erken teşhisi çok önemlidir. Çalışanlar ise; ateş, kuru öksürük, nefes darlığı gibi durumlarda işletmelerine gelmemeli, çalışma alanında semptomların başladığını hissetmesi durumunda ise Acil Durum Planlarında belirlenen tahliye / transfer süreçlerine uygun hareket etmelidir. İşletme girişlerinde temassız ateş ölçer ile ölçüm yapılması ve ölçüm sonucu kayıtlarının tutulması önemlidir.

Kurumların iş güvenliği uzmanlarına nasıl görevler düşüyor?
6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ışığında, işyeri hekimi ile entegre ve sürekli çalışan görüşlerinin alınarak önlem düzeyinin artırılması ve izlenmesi konusunda büyük görev düşmektedir. Güncellenen kaynakların sürekli takip edilmesi, Dünya Sağlık Örgütü direktiflerinin göz önünde tutulması, işletmeye tavsiyelerde bulunulması, alınan aksiyonların sürdürülebilirlik kontrol ve denetimleri, işveren ve çalışanların sürekli bilgilendirilmesi öncelikli konulardır. Risk analizleri, Acil Durum Planları güncellenmeli ve eklemeler yapılmalıdır. İşletmeye özel alınan önlemler konusunda, talimatlar oluşturulmalı ve bu kurallar konusunda çalışanlara, ziyaretçilere tebliğ edilerek sorumluluk bilinci artırılmalıdır. Resmi kurum ve kuruluşların uyarıları içerisinde İşletme girişlerinde uyulması gereken kurallar ve levhalar bulunmalı, İşyerinin mekân durumu, bir arada bulunabilecek azami çalışan sayısı, çalışma saati girişlerde asılı olmalıdır.

YEMEKHANELERDE ÇARPRAZ OTURMA DÜZENİ OLMALI

Kurumlar yemekhanelerini nasıl düzenlemeli?
Yemekhanelerde kişi sayısı düzenlemesi, sayıların yarıya düşürülmesi, bir sıra boşluk bırakılması ve çapraz oturma düzeni etiketlemesi yapılmalıdır. Girişlerde yemek öncesi ve sonrası el hijyeni konusunda levhalar olması, yemek ürünlerinin kapalı ve tek kullanımlık paketlerde olması, sıra beklerken zeminde sosyal mesafe etiketleri olması gerekliliği, tek kullanımlık çatal/kaşık kullanımı, tek kullanımlık baharatlar, tekli peçeteler, tekli şekerler, tekli paketli ekmekler, tekli bardak sular önem arz etmektedir. Su sebilleri, kahve makineleri gibi ortak kullanım alanlı ekipmanların kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Yemekhane düzeni ile ilgili talimatlar, yemekhane panolarında resimli talimat olarak asılmalı, sürekli hatırlatmalar yapılmalıdır. Yemek dışarıdan temin ediliyorsa, mevcut kurallara ek olarak tedarikçi firmadan hijyen, enfeksiyon önlem planları talep edilebilir.

Önlemler aldığını bildiğiniz kurum veya kuruluşlar var mı?
Tabi ki birçok kurum da çok ciddi önlemler var, örneklendirecek olursak süt ve süt ürünleri sektöründe yerli üreticilerimizden Peynirci Baba / Yöre Group, 98 satış şubesi ve üretim tesisleri için COVİD-19 vakaları duyulmaya başladığı andan itibaren ‘’COVİD-19 Sağlık Danışmanlığı’’ ile ‘’tam zamanlı şube denetimlerini yapacak doktor’’ talebi açarak hızlı bir şekilde çalışmaları başlattı. Profesyonel destek ile sorunsuz süreç yönetimi devam etmektedir. Personellerin temassız ateş ölçüm sonuçları günlük olarak mağazaya giriş yapılmadan ölçülmekte, tüm kontrol ve denetimler yoğun şekilde devam ederek, dezenfekte ve hijyen kuralları merkez yönetimi tarafından takip edilmektedir. Gıda sektörü bu süreçte yoğun olarak ön planda olduğu için, ürünün güvenli ve hijyen üretilmesi, ürün güvenliği yönetim sistemlerine uygunluğu önemli bir faktördür, bir sonra ki aşama ise tüketici ile güvenli buluşmanın sağlanmasıdır.

DİKKAT!

 • Kapılar sensörlü olmalıdır. Bu noktalarda en önemli risklerden birisi giriş ve çıkış saatlerinde sosyal mesafe kuralına uyulmaması riskidir, geçiş bankoları veya işletme girişlerinin önündeki zeminde sosyal mesafe etiketlerinin bulunması gerekmektedir.
 • Giriş-çıkış saatlerinin esnek sisteme dönmesi veya belli bir sayıda personelin çalışma saati değişikliği planlaması yapılabilir.
 • Asansör kullanımı olabildiğince tercih edilmemeli, kullanımı zorunlu olan alanlarda ise Acil Durum Planında belirtilen azaltılan asansör kişi sayısına özen gösterilmeli, bu sayı uyarı levhası olarak asansör bekleme alanına asılmalıdır, zeminde sosyal mesafe belirtilmelidir.
 • Danışma, karşılama hizmetleri gibi gelen ziyaretçi ve kişiler ile sürekli iletişim halinde olan kişilerin kronik rahatsızlığı olmamasına, önlem tedbirler kapsamında tüm COVİD-19 kurallarına uyulmasına ve ziyaretçi ile arasında ki sosyal mesafeye dikkat edilmesi konusunda düzenleme yapılmalıdır.
 • Servis kullanımı kişi sayıları yarı yarıya düşürülmelidir, araçların sürekli dezenfekte olması sağlanmalıdır.
 • Rutin temizlik çalışmaları artırılmalıdır. Temizlik personellerine çamaşır suyu kullanımı, uygulanması ve depolanması konusunda eğitim verilmelidir. Personelin kişisel koruyucu donanımlarının tam ve eksiksiz olması sağlanmalıdır.

LAVABOLAR İÇİN YENİ DÜZENLEMELER

 • Kapılar, kapı kolları yüzeyler düzenli aralıklarla uygun deterjan ve dezenfektanlar ile temizlenmelidir.
 • El temasını engellemek üzere, temassız bataryalar, temassız sabunluklar, temassız kâğıt havluluklar olmalıdır.
 • Kapı çıkışına yakın noktalara ayak pedallı çöp kovaları eklenebilir.
 • El kurutma cihazlarının kullanılmaması için gerekli önlemler alınmalıdır.
 • El yıkama talimatları/ levhaları el yıkama yerlerinde mutlaka yer almalıdır.
Etiketler

İlgili enformasyon

Bir yanıt yazın

Close

Adblock Detected

Reklam engelleyici devre dışı bırak